تاریخچه :

به مناسبت میلادحضرت علی(ع) برای اولین باردرایران عمل جراحی كاشت حلزون شنوایی دربیمارستان امیر اعلم تهران توسط تیم جراحی گوش با موفقیت انجام گردید. این جراحی در تاریخ چهارشنبه 16/10/71 برروی گوش بیمار 51 ساله كه از 16ماه قبل دچار ناشنوایی شده بود انجام پذیرفت. مشروح گزارش این عمل در روزنامه های وقت شامل رسالت شماره 2026 مورخ 19 دی 1371 – كیهان شماره 14672 مورخ 19 دی 1371 و اطلاعات شماره 19813 مورخ 19 دی 1371 درج گردیده است. در این عمل از پروتز22 كاناله نوكلئوس ساخت شركت Cochlear استرالیا استفاده شده، كه در آن تاریخ از جدید ترین دستگاههای موجود در جهان بوده است.

برنامه ها و امکانات کلینیک كاشت حلزون و نحوه مراجعه وپیگیری بیماران

عمل جراحی كاشت حلزون در بیمارستان امیر اعلم با استفاده از 2نوع پروتز Clarion ساخت شركت Advanced Bionic آمریكا و Nucleus ساخت شركت Cochlear استرالیا انجام پذیرفته است.مركز كاشت حلزون بیمارستان امیراعلم درتمامی روزهای هفته بجزجمعه وتعطیلات رسمی ازساعت 8الی 30/13 آماده پذیرش بیماران ارجاعی بوده و پس از پذیرش و تشكیل پرونده جهت بررسی بالینی توسط پزشك متخصص گوش و حلق و بینی مركز وقت ملاقات دریافت می نمایند.

پزشك متخصص پس از معاینات اولیه و تاریخچه گیری ، بیمار را جهت انجام تست های اودیولوژیك ، تست های آزمایشگاهی ( Lab-test ) ، تصویربرداری ( سی تی اسكن – MRI و … ) ارجاع داده و پس از اخذ نتایج درصورت نیاز به تخصصهای دیگری همچون مغز و اعصاب-اطفال-روانپزشكی و… ارجاع میدهد. با توجه به امكانات موجود سعی شده است تا اغلب كارهای مربوط به بیماران در محل مركز انجام شده و از سرگردانی بیماران در مراكز دیگر اجتناب گردد. پس از تكمیل پرونده توسط پزشك و همكاران با رعایت نوبت به كمیسیون پزشكی ارسال و گروه پزشكی و توانبخشی كمیسیون در نهایت رای بر كاندیداسیون یا عدم كاندیداسیون بیمار میدهد. چنانچه بیمار شرایط عمل كاشت حلزون را داشته و كاندیداتوری وی توسط اعضای كمیسیون پزشكی تایید گردد جهت واریز وجه عمل جراحی به هیئت امناء صرفه جویی ارزی به عنوان متولی تهیه پروتزهای كاشت حلزون درایران ارجاع داده میشود. پس از عمل جراحی حدودا45ً-30 روزبیمار مجدداً به مركز مراجعه و اولین نوبت تنظیم سیستم پردازشگر گفتاری و نصب آن برروی گوش بیمار صورت میگیرد لازم به ذكر است كه تنظیم سیستم پردازشگر گفتاری(Speech Processor) توسط ادیولوژیستهای مجرب و دوره دیده مركز صورت پذیرفته و ابتدا در فواصل هفتگی و ماهانه وسپس بصورت دوره ای مورد كنترل – بازبینی و درصورت لزوم تغییر Map قرار میگیرد. كلیه بیماران Pre lingually deaf ( ناشنوای قبل از زبان آموزی ) به میزان 100جلسه تحت توانبخشی گفتاری شامل تربیت شنیداری و گفتار درمانی قرار می گیرند و درصورت لزوم میزان آن افزایش می یابد. در رابطه با بیماران بزرگسال و ناشنوایان پس از زبان آموزی (Post lingually deaf) بسته به كارائی زبانی – گفتاری بیمار ، كلاسهای آموزشی در نظر گرفته میشود. لازم به ذكر است كه هزینه عمل جراحی و كلاسهای آموزشی بیمار توسط هیئت امنای صرفه جوئی ارزی پرداخت و بیماران از زمان جراحی تا خاتمه كلاسهای درمانی(حدوداً 1 سال پس از عمل)هزینه ای به بیمارستان پرداخت نمی نمایند و كلیه مراحل درمانی بصورت رایگان ارائه خواهد شد. از موارد قابل ذكر دیگر اینكه با توجه به آموزش-تحقیقی بودن مركز كاشت حلزون بیمارستان امیراعلم این مركز در امر راه اندازی و همكاری آموزشی مراكز دیگر اهتمام ورزیده و تا كنون آموزش گروه توانبخشی و جراحی مركز كاشت حلزون بیمارستان لقمان الدوله تهران و گروه جراحی مراكز اصفهان و تبریز (درشرف تاسیس)و گروه توانبخشی مركز تبریز(درحال آموزش) توسط این مركز صورت پذیرفته است. علاقممندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره 66724777 تماس حاصل نمایند.

چه بیمارانی کاندید عمل کاشت حلزون می باشند؟

با توجه به محدودیت مراكز كاشت حلزون درایران و آمار بالای رخداد ناشنوائی درایران متاسفانه تعداد مراجعان به این مركز بالا و در نتیجه نوبت های ایجاد شده نسبتا طولانی می باشد. در حال حاضر تا تاریخ 15/1/88 تعداد 756 بیمار در حال بررسی پرونده و تعداد 275 نفر پس از تكمیل پرونده در نوبت كمیسیون می باشند. با استناد به این مطلب درحال حاضرسن پذیرش بیماران ناشنوای قبل از زمان آموزش دراین مركز 3سال درنظر گرفته میشود و از آنجائیكه تكمیل پرونده و ارجاع به كمیسیون پزشكی حداقل بین 18-12 ماه طول میكشد، بیماران با سن بالاتر به مراكز دیگر ارجاع داده میشوند. كلیه بیماران Pre lingually deaf ( ناشنوای قبل از زبان آموزی ) به میزان 100جلسه تحت توانبخشی گفتاری شامل تربیت شنیداری و گفتار درمانی قرار میگیرند و درصورت لزوم میزان آن افزایش می یابد. در رابطه با بیماران بزرگسال و ناشنوایان پس از زبان آموزی (Post lingually deaf) بسته به كارائی زبانی – گفتاری بیمار ، كلاسهای آموزشی در نظر گرفته میشود.

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است

  1. مقایسه پیشرفت تحصیلی كودكان کاشت حلزون شده در بیمارستان امیر اعلم تهران با کودکان عادی
  2. بررسی میزان تغییرات سیستم وستیبولر به دنبال کاشت حلزون در بیماران مبتلا به کاهش شنوایی شدید در بیمارستان امیراعلم در سال 1385
  3. مقایسه میزان پاسخدهی ناشنوایان حامل جهش در ژن GJB2 با ناشنوایان بدون جهش در این ژن پس از كاشت حلزون شنوایی
  4. بررسی عملكرد سیستم دهلیزی در بیمارانی كه تحت عمل جراحی كاشت حلزون قرار گرفته اند
  5. بررسی تاثیر کاندیشنینگ بر میزان امپدانس الکترودهای سیستم کاشت حلزون کلاریون
  6. مقایسه فركانس فورمنتهای اول و دوم در بافتهای آوایی/hVd/ بین كودكان عادی و كودكان کاشت حلزون شده در بیمارستان امیر اعلم تهران

همچنین اولین جراحی کاشت پروتز و گوش میانی در خاورمیانه در این مرکز انجام شده است.

مختصری درباره علل و تشخیص کاهش یا فقدان شنوایی

عمده بیماران مراجعه کننده به بخش کاشت که کاندید کاشت حلزون هستند، کودکان زیر 3 سال می باشند که به علت های متفاوتی دچار نقص یا ازبین رفتن شنوایی شده اند. علل مربوطه بسیار پراکنده و گسترده می باشد اما می توان به دو دسته کلی علل ژنتیکی و غیرژنتیکی تقسیم بندی نمود. هرچند علل ژنتیکی در کشور سهم عمده ای در ایجاد کاهش شنوایی دارد، اما عللی همچون عفونت های حین حاملگی، صدمات جنین حین زایمان و بیماریهای دوران کودکی و نوزادی که قسمتهای گوش را درگیر می کند، در این مقوله نیز به چشم می خورد.

Under Construction